Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Πριν από λίγο είδα στο bfax.gr του Σίμου τον ορισμό του τι είναι Viral Ad.
Πρόκειται για όρο που ακούστηκε αρκετά στην Ελλάδα το τελευταίο έτος, με το γνωστό Livefeeds της Vodafone, το βίντεο με τον παραγωγό του City 99,5 που συνεχίζει ακάθεκτος την εκφώνηση του δελτίο ειδήσεων ενώ το στούντιο έχει πιάσει φωτιά κλπ (το βίντεο που βλέπετε παραπάνω)…
Viral ad είναι, σε ελεύθερη μετάφραση, μια διαφήμιση στο ίντερνετ η οποία “γυρίζεται” έτσι ώστε να μην φαίνεται σαν διαφήμιση αλλά σαν ερασιτεχνικό βίντεο με απώτερο στόχο οι χρήστες να στείλουν το βίντεο ο ένας στον άλλο κι έτσι να κάνει το “γύρο του διαδικτύου”. Η εταιρεία έχει όφελος γιατί οι ίδιοι οι χρήστες αναλαμβάνουν ερήμην τους την προβολή του βίντεο κι έτσι χρειάζεται μικρότερο διαφημιστικό budget.
Δείτε ακόμα ένα Viral Ad της Triumph με τη Μαρία Σολωμού…