Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Οι ερευνητές στα εργαστήρια της Microsoft δουλεύουν πάνω σε μία πολύ χρήσιμη και σωτήρια για τους διαβητικούς ιδέα!
Οι ειδικοί σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον προσπαθούν να δημιουργήσουν ηλεκτρονικούς φακούς επαφής όπου θα παρακολουθείται το επίπεδο του σακχάρου στο αίμα των χρηστών χωρίς να χρειάζονται βελόνες.
Μία ενζυμική ηλεκτροχημική διαδικασία η οποία είναι ευαίσθητη στη γλυκόζη θα εκμεταλλεύεται ο φακός επαφής και καθώς το ένζυμο θα αλληλεπιδρά με τα δάκρυα των ματιών θα πραγματοποιούνται συγκεκριμένες μετρήσεις!
Δείτε το βίντεο!