Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Η εταιρεία Tech Senseye υποστηρίζει πως σε λίγο καιρό θα μπορούμε να ελέγχουμε τα smartphones με τα μάτια μας, αναπτύσσοντας μία ανάλογη τεχνολογία!
Η τεχνολογία αυτή θα χρησιμοποιεί την μπροστινή κάμερα του smartphone μας για να εντοπίσει το βλέμμα μας και να καταλάβει σε ποιο σημείο της οθόνης κοιτάμε.
Ο αλγόριθμός που θα χρησιμοποιηθεί θα μπορεί να αντιληφθεί ακόμα και το εικονίδιο που κοιτάμε, επιτρέποντας έτσι στον χρήστη να ανοίγει εφαρμογές ή να ελέγχει παιχνίδια με το βλέμμα του.
Η τεχνολογία eye-tracking, όπως λέγεται, θα μπορούσε να εξυπηρετήσει ιδιαίτερα χρήστες με κάποια αναπηρία.
Δείτε το βίντεο!
[via]