Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Μία χρονιά που να ανοίξουν τα σχολεία και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα δε θυμάμαι τα τελευταία χρόνια. Τη μία υπάρχουν ελλείψεις σε διδακτικό προσωπικό, την άλλη λείπουν βιβλία και λοιπά.. Φέτος πχ το κορυφαίο που άκουσα είναι ότι το νέο βιβλίο της Ιστορίας για τη Στ΄ Δημοτικού δεν έχει τυπωθεί ακόμα, γιατί τα τυπογραφεία είχαν πολύ δουλειά με την εκτύπωση προεκλογικού υλικού εν όψει των εκλογών!
Δηλαδή δίνουμε προτεραιότητα στα φυλλάδια των κομμάτων και των υποψηφίων βουλευτών, τα περισσότερα από τα οποία καταλήγουν σχεδόν αμέσως μετά το μοίρασμά τους στα σκουπίδια ή πεταμένα στο δρόμο και μένουν πίσω τα βιβλία των μαθητών!
Επίσης, όσον αφορά τα βιβλία Γυμνασίου και Λυκείου, θα υπάρξει καθυστέρηση στην αποστολή του 15% εξ΄ αυτών, ενώ σύμφωνα με τον κο Καραμάνο, γενικό γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, θα καλυφθούν άμεσα οι ελλείψεις σε διδακτικό προσωπικό.
[photo via]