Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Αίσιο τέλος είχαν τελικά οι συζητήσεις Microsoft – Yahoo!, αφού τελικά οι δύο εταιρίες κατέληξαν σε συνεργασία, όσον αφορά την αναζήτηση και τη διαφήμιση στο internet, σε μία προσπάθεια να “χτυπήσουν” την παντοδύναμη έως τώρα Google, ενώ το Yahoo! θα χρησιμοποιεί στα site του τη μηχανή αναζήτησης Bing που ανέπτυξε η Microsoft. Αξίζει να αναφερθεί η προθυμία των επενδυτών της Yahoo! για συνεργασία με τη Microsoft, αφού η δεύτερη πέρυσι είχε προσφέρει 1 δις δολάρια για την απόκτηση της πρώτης.
Μένει να δούμε αν θα αυξηθεί την ανταπόκριση των χρηστών σε αυτή τη συνεργασία και συγκεκριμένα στη χρήση της μηχανής αναζήτησης Bing, αφού η Google είναι η κυρίαρχη του “παιχνιδιού”, με το 65% των χρηστών internet στην Αμερική να την προτιμάει για την διαδικτυακή αναζήτηση, τη στιγμή που μόλις το 28% προτιμάει Microsoft και Yahoo! μαζί.
Διαβάστε περισσότερα για την συνεργασία Microsoft – Yahoo! στο tech.e-go.gr.