Αυτοί είναι οι νικητές (και οι χαμένοι) των Oscar 2018

Τα 90α Academy Awards έλαβαν χώρα το βράδυ της Κυριακής 4 Μαρτίου και είχαμε αρκετές ανατροπές που κανείς δεν περίμενε να δει. Μάλιστα, ούτε οι νικητές των φετινών Oscar δεν το πίστευαν.

Καταρχάς, το The Shape of Water κέρδισε το Oscar καλύτερης ταινίας, καθώς και τα Oscars σκηνοθεσίας, σκηνικών και μουσικής. Η Frances McDormand κέρδισε το Oscar καλύτερης ηθοποιού χάρη στο ρόλο της στο “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, ενώ ο Gary Oldman κέρδισε το αντίστοιχο βραβείο αντρών επειδή έπαιξε στη ταινία “Darkest Hour”. Ο Jordan Peele, ο σκηνοθέτης του “Get Out”, κέρδισε το βραβείο πρωτότυπου σεναρίου και έγραψε στο Twitter: “I just won an Oscar. WTF?!?”

Χωρίς πολλά-πολλά, παρακάτω ακολουθούν όλα τα Oscars:

Best Picture (Καλύτερη Ταινία):

“The Shape of Water” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Actress (Α’ Γυναικείος Ρόλος):

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Actor (Α’ Ανδρικός Ρόλος):

Gary Oldman, “Darkest Hour” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Director (Σκηνοθεσία):

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

Original Song (Τραγούδι):

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Original Score (Μουσική):

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Cinematography (Φωτογραφία):

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Original Screenplay (Πρωτότυπο Σενάριο):

“Get Out,” Jordan Peele (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Adapted Screenplay (Διασκευασμένο Σενάριο):

“Call Me by Your Name,” James Ivory (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Live Action Short Film (Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας):

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Documentary Short Subject (Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους):

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Film Editing (Μοντάζ):

“Dunkirk,” Lee Smith (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Visual Effects (Οπτικά Εφέ):

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Ταινία Κινουμένων Σχεδίων:

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Animated Short (Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων):

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Supporting Actress (Β’ Γυναικείος Ρόλος):

Allison Janney, “I, Tonya” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Foreign Language Film (Ξενόγλωσση Ταινία):

“A Fantastic Woman” (Chile) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Production Design (Σκηνικά):

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

Sound Mixing (Μιξ ήχου):

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Sound Editing (Ηχητικό Μοντάζ):

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Documentary Feature (Ντοκιμαντέρ):

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Costume Design (Ενδυματολογία):

“Phantom Thread,” Mark Bridges (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Makeup and Hairstyling (Μακιγιάζ & Κομμώσεις):

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Supporting Actor (Β’ Ανδρικός Ρόλος):

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on email

Το XBLOG χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία του.