Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Μετά από 14 χρόνια περίπου, η Lamborghini επαναφέρει σε κάποιο από τα υπερ-αυτοκίνητά της, την ονομασία SuperVeloce.
Πρόκειται για την Murcielago LP 670-4 SuperVeloce η οποία παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην έκθεση της Γενεύης 2009.
Ο κινητήρας που διαθέτει η SuperVeloce είναι ένας V12 6.500 κ.εκ. με 670 ίππους και 660 Nm μέγιστης ροπής. Τα πρώτα 100 χλμ/ώρα έρχονται σε μόλις 3,2 δευτερόλεπτα, σύμφωνα με την Lamborghini, ενώ η τελική ταχύτητα αγγίζει τα 342 χλμ/ώρα.
Στην Murcielago SuperVeloce δόθηκε μεγάλη σημασία στην μείωση του βάρους της και γι΄αυτό τον λόγο χρησιμοποιήθηκαν ανθρακονήματα και ελαφρά υλικά στο αμάξωμά της.