Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Μέχρι πρόσφατα ο κακόφημος Internet Explorer ήταν ο διασημότερος φυλλομετρητής για υπολογιστές, όμως αυτό δεν ισχύει πλέον γιατί ο Google Chrome τον πέρασε.
Για σχεδόν 20 χρόνια η Microsoft κατείχε το ‘βραβείο’ για τον διασημότερο browser, όμως σήμερα ο Chrome έχει μερίδιο 41.6% ενώ ο Internet Explorer 41.3%, σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η NetMarketShare.
Η πεντάδα με τους κορυφαίους φυλλομετρητές συμπληρώνεται με τους Mozilla Firefox (9.76%), Apple Safari (4.91%) και Opera (1.89%). Όλοι τους εμφανίζουν αυξημένο ποσοστό χρήσης.
![Τα τελευταία στατιστικά για τη χρήση των browsers.](http://www.xblog.gr/wp-content/uploads/2016/05/Web-browsers-2016-statistics.png)
Για την ώρα ο Google Chrome μοιάζει ασταμάτητος και χωρίς ανταγωνισμό, ενώ η Microsoft προσπαθεί να ανακτήσει το κοινό της με τον Edge browser που έρχεται προ-εγκατεστημένος στα Windows 10 με πιο προηγμένα χαρακτηριστικά από τους ανταγωνιστές του.