Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Μετά την δυνατότητα για μετάφραση σχεδόν σε πραγματικό χρόνο στο Google Translate, η εταιρία φαίνεται ότι σχεδιάζει application αρχικά για κινητά με Android λειτουργικό, το οποίο θα κάνει live μετάφραση φωνής. Συγκεκριμένα, το application θα αναγνωρίζει τη φωνή του ομιλητή, θα καταγράφει τα όσα είπε, στη συνέχεια θα τα μεταφράζει και θα τα αναπαράγει ξανά στην γλώσσα που θα έχει επιλέξει ο δεύτερος συνομιλητής και το ανάποδο.
Έτσι για παράδειγμα θα είναι δυνατή η επικοινωνία ανάμεσα σε έναν Γάλλο και έναν Ισπανό, που ο ένας δεν ξέρει ισπανικά και ο άλλος γαλλικά. Για να λειτουργήσει βέβαια κάτι τέτοιο όπως είναι λογικό θα χρειάζεται είτε σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο Wi-Fi είτε πολύ καλή ταχύτητα αν η σύνδεση γίνεται μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας…
Μένει να δούμε το σχετικό application όταν θα είναι έτοιμο για χρήση, κάτι που αναμένεται να γίνει σε 2 χρόνια περίπου.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών σε συνδυασμό με τις ιδέες που κατεβάζουν πολλά μυαλά εκεί έξω θα μας επιφυλάσσουν πολλές ευχάριστες εκπλήξεις στο μέλλον, που θα κάνουν τη ζωή μας ακόμα πιο εύκολη!