XBLOG logo @2x

Ηττήθηκε από την Ισπανία, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις η Εθνική Νέων στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Iσπανία-Ελλάδα 1-0Η Εθνική Νέων μπορεί να ηττήθηκε με 1-0 από την Ισπανία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, που έγινε στο Λιντς της Αυστρίας. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια και την αγωνιστικότητά τους.

Δείτε τι γράφουν τα μεγαλύτερα ελληνικά αθλητικά sites:

Sportaction: Το 1998, ένα λάθος του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, ήταν αρκετό για να δώσει τον τίτλο των πρωταθλητών Ευρώπης στην Ισπανία. Εννέα χρόνια αργότερα, η ιστορία… επαναλήφθηκε, με τους Νέους της Ισπανίας να επικρατούν με 1-0 των Ελλήνων, χάρη σε μια λάθος εκτίμηση του Στρατηλάτη. Ανώτεροι οι παίκτες του Νιόπλια στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ο Παρέχο (38′) το γκολ της νίκης για τους Ισπανούς. [συνέχεια]

Sportnet: Είναι φορές, που σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός. Και οι μικροί ήρωες του Νίκου Νιόπλια, στο δικό τους ταξίδι προς την κορυφή της Ευρώπης, υπενθύμισαν σε όλους τους Έλληνες τι σημαίνει συγκίνηση και εθνική υπηρηφάνεια. Δε στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά μένει το ταξίδι τους προς την καθιέρωση στις συνειδήσεις των Ελλήνων. Νικητές στις καρδιές μας οι Έλληνες, στο γήπεδο οι Ισπανοί με γκολ του Παρέχο από το 38’. [συνέχεια]

Sport24: Οι νέοι είναι ωραίοι αλλά και άτυχοι καθώς είχαν τουλάχιστον τρεις κλασσικές ευκαιρίες όμως έχασαν, με αστείο γκολ, 1-0. Υποψία πέναλτι στο 94′. Η Εθνική ομάδα, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μήτρογλου και Νίνη στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε αστείο γκολ πριν την ανάπαυλα το οποίο δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει όσο και αν προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο. Διαμαρτυρίες από τους Έλληνες για πέναλτι στο 94’. [συνέχεια]

Sportime: Η εθνική Νέων έφτασε μέχρι το τέλος του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U-19 στην Αυστρία, αλλά δεν κατάφερε να πιει το νέκταρ της επιτυχίας από την κούπα. Κατέφερε, όμως, να ποτίσει όλη την Ελλάδα με ελπίδα για το μέλλον. Οι μικροί ήρωες του Νίκου Νιόπλια έχασαν στον τελικό από την τέσσερις φορές τα έξι τελευταία χρόνια πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία με 1-0, σε μια… στιγμή και γυρίζουν πίσω με το αργυρό μετάλλιο. Ο τελικός κρίθηκε από ένα λάθος στην άμυνα σε μια στημένη μπάλα στο 38, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Νίνης είχε χάσει την ευκαιρία του αγώνα να ανοίξει το σκορ. [συνέχεια]

Sport.gr: Τι κι αν δεν κατάφεραν να πάρουν το στέμμα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης… Οι πιτσιρικάδες του Νίκου Νιόπλια έζησαν το δικό τους παραμύθι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων που διεχήχθη στην Αυστρία, φτάνοντας μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί ηττήθηκαν 0-1 από την Ισπανία, αλλά μας γέμισαν με αισιοδοξία, αποδεικνύοντας ότι το ελληνικό ποδόσφαιρο διατηρείται σε υψηλό επίπεδο, τουλάχιστον σε επίπεδο Εθνικών ομάδων… Οι ατσίδες με τα μπλε, υπό το βλέμμα του Οτο Ρεχάγκελ, έστειλαν μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση και έβαλαν τα θεμέλια στα γήπεδα, όπου του χρόνου η Εθνική ομάδα των Ανδρών θα κληθεί να υπερασπιστεί τον μονάκριβο τίτλο που κατέκτησε το 2004 στην Πορτογαλία. [συνέχεια]

Φωτο: Sportime