Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Αν και από χθες το πρωί έβρεχε στο Διδυμότειχο, οι κρεοπώλες ετοίμασαν για δεύτερη συνεχή χρονιά ένα πολύ μεγάλο παραδοσιακό λουκάνικο, το οποίο είχε μήκος ενός χιλιομέτρου (πέρυσι είχε μήκος 700 μέτρων)!
Η παρασκευή του γιαγιντιαίου λουκάνικου έγινε στο πλαίσιο εκδηλώσεων που διοργάνωσε ο δήμος και το απόγευμα τεμαχίστηκε και μεταφέρθηκε για ψήσιμο στην κεντρική πλατεία.
Σύμφωνα με τον δήμαρχο Χρήστο Τοκαμάνη, το 2010 οι κρεοπώλες σκοπεύουν το λουκάνικο που θα παρασκευάσουν να έχει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, προκειμένου να μπει στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες!
Χθες το απόγευμα στο Διδυμότειχο έγινε και καρναβαλική παρέλαση, διαγωνισμός καλύτερης καρναβαλικής ομάδας κλπ.
[via]