Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Πρώτος στόχος των μαθητών στη χώρα μας είναι να πετύχουν καλούς βαθμούς και όχι να μορφωθούν σε βάθος, είναι το συμπέρασμα έρευνας που προκύπτει από τα στοιχεία του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικών Ερευνών, τα οποία παρουσιάζονται στην αυριανή Καθημερινή της Κυριακής, με το 91,9% των μαθητών που ρωτήθηκαν σχετικά να απαντούν ότι θέλουν πάντα να έχουν καλούς βαθμούς.
Αυτό είναι κάτι που διαπιστώνω κι εγώ κάθε μέρα, αφού η αδελφή μου φέτος είναι στην Γ΄ Λυκείου, ετοιμάζεται για πανελλαδικές εξετάσεις και φαίνεται αυτή η τάση για υψηλούς βαθμούς. Βλέπω επίσης ότι σε κάποια μαθήματα στο σχολείο της, τους ζητούν κάποια πράγματα να τα μάθουν παπαγαλία, αφού αλλιώς τους λένε ότι θα χάσουν πολύτιμους βαθμούς.
Update 30/12/2007: Το σχετικό άρθρο στην Καθημερινή βρίσκεται εδώ.