Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Πρόστιμα ύψους 1.000.000 ευρώ επέβαλε στη ΔΕΗ ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κος Γιώργος Σουφλίας. Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει τα ακόλουθα:
Ο Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργος Σουφλιάς, μετά από έλεγχο των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος του ΥΠΕΧΩΔΕ, όσον αφορά στις αέριες εκπομπές ρύπων Ατμοηλεκτρικών Σταθμών, επιβάλλει πρόστιμο ύψους 1.000.000 ευρώ στη ΔΕΗ Α.Ε. το οποίο επιμερίζεται ως ακολούθως:
– 600.000 ευρώ, για τους Ατμοηλεκτρικούς Σταθμούς Καρδιάς (200.000), Πτολεμαΐδας (150.000) και Αγίου Δημητρίου (250.000) του Ν. Κοζάνης
– 400.000 ευρώ, για τους Ατμοηλεκτρικούς Σταθμούς Μεγαλόπολης. (207.000 για τις μονάδες Ι, ΙΙ, ΙΙΙ και 193.000 για τη μονάδα IV)
Ολόκληρη η ανακοίνωση εδώ.
Δείτε την απάνηση της ΔΕΗ εδώ.
Προσωπικά συμφωνώ με την επιβολή προστίμου στη ΔΕΗ εφόσον παραβιάστηκαν κάποια πράγματα, παράλληλα όμως σκέφτομαι μήπως στο άμεσο μέλλον έχουμε πάλι κάποια αύξηση στα τιμολόγια της ΔΕΗ;