Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Ο περιορισμός των εκπεμπόμενων ρύπων, αλλά και η οικονομία καυσίμων στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε είναι δύο από τα στοιχεία που επιδιώκει να πετύχει το υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών, με την είσοδο των αρχών οικονομικής – οικολογικής οδήγησης στη διαδικασία των εξετάσεων για την απόκτηση του διπλώματος οδήγησης.
Το μέτρο αυτό εφαρμόζεται ήδη από την 1η Ιανουαρίου 2009, με εγκύκλιο που εστάλη στις Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών των Νομαρχιών και στις Ομοσπονδίες Εκπαιδευτών. Σε αυτή εμπεριέχεται η διδακτέα ύλη και οι αντίστοιχες ερωτήσεις, οι οποίες θα περιλαμβάνονται στο μηχανογραφικό σύστημα εξέτασης υποψηφίων, στις οποίες θα εξετάζονται οι οδηγοί τόσο σε θεωρητική όσο και σε πρακτική βάση.
Κάτι αντίσχοιχο συμβαίνει και σε αρκετές χώρες του εξωτερικού και αναμένεται η εφαρμογή αυτού του μέτρου να έχει πολύ θετικά αποτελέσματα τόσο στη μείωση των ρύπων όσο και στην κατανάλωση βενζίνης από τους νέους οδηγούς.