Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Την απαγόρευση της διάθεσης στην αγορά οργάνων μέτρησης που περιέχουν υδράργυρο ανακοίνωσε ο ΕΟΦ, σύμφωνα με την Κοινοτική Οδηγία 2007/51/ΕΚ, απαγόρευση η οποία θα ισχύσει σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Συγκεκριμένα, από τις 3 Απριλίου 2009 δεν θα διατίθενται στην αγορά θερμόμετρα πυρετού και σφυγμομανόμετρα υδραργύρου για το ευρύ κοινό, των οποίων όμως επιτρέπεται η διάθεση σε νοσοκομεία και επαγγελματίες υγείας.
Η απαγόρευση δεν αφορά σε όργανα που χρησιμοποιούνται ήδη ή πωλούνται μεταχειρισμένα. Οι λόγοι της απαγόρευσης σχετίζονται με την γενικότερη στρατηγική της ΕΕ για το περιβάλλον και αποσκοπεί στον περιορισμό του διακινουμένου υδραργύρου εντός ΕΕ.
Να αναφέρουμε ότι ο υδράργυρος είναι βαρύ επιβλαβές μέταλλο και η εισπνοή ή κατάποσή του ίσως προκαλέσει προσωρινές παρενέργειες (όπως πονοκέφαλο) ή και μόνιμες νεφρικές ή καρδιαγγειακες βλάβες.
Μιας και σε πάρα πολλά σπίτια υπάρχουν ακόμη θερμόμετρα υδραργύρου, σε περίπτωση που κάποιο σπάσει:
- Αερίζουμε τον χώρο που έσπασε το θερμόμετρο.
- Απομακρύνουμε τα παιδιά.
- Συγκεντρώνουμε τις μικρές ασημί μπίλιες του υδραργύρου με ένα κομμάτι χαρτί, αφού φορέσουμε γάντια.
- Απορρίπτουμε τις μπίλιες αυτές όχι σε κάδους απορριμάτων, αλλά σε σταθμούς συγκέντρωσης τοξικών αποβλήτων.