Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Αυτό που παρατηρώ το τελευταίο διάστημα δεν έχει προηγούμενο… Ανατιμήσεις επί ανατιμήσεων σε όλα τα προϊόντα… Από τη βενζίνη μέχρι τα ποτά στα bar – restaurants της παραλιακής… Χθες ήμουν στο Kitchen Bar στον Άλιμο. Ένα daiquiri φράουλα 9,80 ευρώ. Ένα martini με sprite 8,80 ευρώ.
Γιατί τέτοιες τιμές;
Αυξήθηκε η τιμή της βενζίνης και το φορτηγό που φέρνει τα μπουκάλια με τα ποτά θέλει περισσότερα χρήματα; Και πόσο αγοράζουν τα bar – restaurants το μπουκάλι; Περισσότερα από 5 ευρώ/μπουκάλι δε νομίζω να δίνουν σε καμία περίπτωση…
Θα φτάσουμε σε μερικά χρόνια να θέλουμε 10 ευρώ για ένα καφέ, 50 για ένα ποτό και παέι λέγοντας… Και φυσικά ούτε ένα μαγαζί -ποτέ- δεν μειώνει τις τιμές του, ούτε για πλάκα. Η τιμή της βενζίνης μπορεί να πέσει μετά το καλοκαίρι, του χρόνου όμως το ποτό θα το πληρώνουμε 15 ευρώ.
[photo by donaldtownsend]