Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 81
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 82
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/xblog.gr/httpdocs/wp-content/plugins/wp-last-modified/wp-last-modified.php on line 93
Μία είδηση που αφορά πολλούς χρήστες φακών επαφής και πιο συγκεκριμένα αυτούς που χρησιμοποιούν το υγρό Complete Moisture Plus της εταιρείας Advanced Medical Optics.
Όπως ανακοινώθηκε και από τον ΕΟΦ:
Η εταιρεία Advanced Medical Optics (AMO) Inc. ανακοίνωσε ότι ανακαλεί οικειοθελώς τo υγρό φακών επαφής COMPLETE® MoisturePlusΤΜ γιατί αναφέρθηκαν περιστατικά της σπάνιας, αλλά σοβαρής οφθαλμικής λοίμωξης «κερατίτιδα οφειλομένη σε Ακανθαμοιβάδα», σε χρήστες φακών επαφής στις ΗΠΑ. Το προϊόν διατίθεται και στην Ελληνική αγορά από την εταιρεία Nexus Medical A.E. (ολόκληρη η ανακοίνωση εδώ)
Φυσικά είναι αυτονόητο ότι όσοι χρησιμοποιείτε αυτό το υγρό φακών επαφής, πρέπει να σταματήσετε αμέσως τη χρήση του, ενώ αν εμφανίζετε συμπτώματα όπως πόνο, ερεθισμό κλπ, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε στον οφθαλμίατρό σας.