XBLOG logo @2x

ΠΑΟ: Πρωταθλητής Ευρώπης 2009

Panathinaikos Euroleague Champions 2009

Στην κορυφή της Ευρώπης επέστρεψε μετά από 2 χρόνια ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 73-71 και κατέκτησε για 5η φορά στην ιστορία του το Ευρωπαϊκό!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς η κυρίαρχη, βάζοντας τις βάσεις στο καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε και με την άμυνα της για άλλη μία φορά να αποτελεί την δύναμη πυρός έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του τίτλου, αν και χρειάστηκε να καρδιοχτυπήσει σε όλο το δεύτερο μέρος όταν οι Ρώσοι πλησίασαν από το -23 ακόμη και στους 4 πόντους ένα λεπτό πριν την λήξη, έχοντας την συμπαράσταση των διαιτητών που σφύριζαν στο τέλος μόνο κόκκινα!

Ειδικά το επιθετικό του Σισκάουσκας πάνω στον Διαμαντίδη ήταν εφεύρεση των διαιτητών, ενώ γενικώς σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι άρχοντες του αγώνα έσπρωχναν απροκάλυπτα τους Ρώσους.